Phone: +(98) 21-86092055       Email: ivaz@activtek.ir 

مسکونی، اداری و تجاری

 

 

انسان ها امروزه 90 درصد از زمان خود را در محیط های بسته سپری می کنند که بخش عمده ای از آن در خانه و محل کار می گذرد. بنابراین نگرانی داشتن محیط زندگی و کار سالم روز به روز افزایش می یابد. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، در کشورهای در حال توسعه، روزانه 5000 نفر بر اثر هوای داخلی آلوده می میرند. استفاده از محصولات آلاینده از قبیل مواد قابل اشتعال (روغن، گاز، زغال سنگ، چوب و محصولات دخانیانی)، مواد ساختمانی و مبلمان رو به زوال (عایق بندی های حاوی آزبست، فرش مرطوب یا خیس و کابینت یا مبلمان ساخته شده از محصولات چوبی فشرده شده)، محصولاتی که برای تمیزکردن، نگهداری، عادت ها و بهداشت شخصی استفاده می شود، سیستم های سرمایش و گرمایش مرکزی و ابزار رطوبت ساز و منابع خارجی ( مانند رادون، آفت کش ها و آلودگی هوای بیرون) سبب آلودگی فضاهای بسته می شوند و نبود تهویه کارآمد و یا کافی و همچنین دما و رطوبت بالا، سبب ماندگاری و افزایش آلودگی می گردد. تاثیرات آلاینده های موجود در محیط های مسکونی و اداری بر سلامتی افراد از علائمی همچون آلرژی و حساسیت تا سرطان و حتی مرگ متغیر است. برخی از این علائم بلافاصله پس از در معرض آلودگی قرار گرفتن خود را نشان می دهند و برخی دیگر ممکن است سالها بعد تاثیر خود را بروز دهند. در محیط های مسکونی، کودکان، سالمندان و افراد آسیپ پذیر در معرض خطرات بیشتری قرار دارند.

برطرف کردن کاستی های موجود در سیستم های HVAC

تازه کردن و پاکسازی هوای داخل بصورت طبیعی و ایمن

توقف انتشار عفونت و کاهش غیبت کارکنان

از بین بردن حداکثر 99.99 درصد از عوامل بیماری زای موجود در هوا و سطوح

کاهش و یا نابودی کپک ها و سایر باکتری ها و VOCهای مضر

فراهم آوردن راهکاری مقیاس پذیر و هزینه های عملیاتی بسیار پایین


برای داشتن کارکنانی بشاش تر، کیفیت هوای داخلی باید بهبود پیدا کند

محیط کاری شما به هر شکل که باشد، قطعاً با مشکلاتی در زمینه کیفیت هوای داخلی آن روبرو خواهید شد. ما بطور معمول بخش بیشتری از زمان خود را در محل کار (و نه در منزل) سپری میکنیم و بی توجهی به کیفیت هوای بد و نظافت ضعیف می تواند حتی در معمولیترین ساختمان های اداری نیز صورت گرفته و باعث آسیب و خطرات جدی شود. با تصویب قانون وایجاد استانداردهای جدید برای جلوگیری از اتلاف انرژی در اوایل دهه هفتاد میلادی، نفوذ هوای بیرونی به داخل ساختمان ها به حداقل خود رسیده و باعث باقی ماندن آلودگی و حتی افزایش آن در محیط های بسته گردیده است. در ادارات بطور معمول 20 تا 60 درصد کارکنان از علائم مربوط به سندرم بیماری ساختمان (SBS) رنج می برند که این علائم شامل سردرد، خستگی، سرگیجه، عدم تمرکز، سوزش، و خارش چشم، بینی و گلو می باشد. این عوامل به شدت بر روی راندمان کاری کارکنان تاثیر می گذارد.

مشکل حل شد

تکنولوژی RCI اکتیوتک که در ایستگاه های فضایی مورد استفاده قرار گرفته و عملکرد درخشانی داشته است، به دلیل توانایی منحصر بفرد خود در مقابله­ فعالانه­ با تهدید­های گازی و باکتریایی حائز اهمیت است. این تکنولوژی از حداکثر پنج فرآیند طبیعی برای بازتولید فعالانه­ شرایط هوای بیرونی و تازه، از طریقی سازگار با محیط زیست، استفاده می­کند. RCI اثبات کرده است که برای از بین بردن باکتری­ها، ویروس­ها و اسپورهای قارچی مضر موجود در هوا و سطوح (از قبیل نوروویروس، MRSA، ای کویل، انواع گونه­ های استرپتوکوکوس) بسیار موثرتر از راهکارهای شیمیایی است. این سیستم از دو نوع یونیزاسیون به منظور کاهش ذرات و همچنین از اشعفه فرابنفش و یک کاتالیزور برای تولید اکسیدکننده­ های سازگار با محیط زیست، به منظور کاهش آلودگی­ های میکروبی و بوهای نامطبوع استفاده می­ کند. علاوه بر این، هزینه­ های نگهداری را از طریق جلوگیری از رشد کپک در سیستم گردش هوا کاهش داده و در نتیجه موجب بهبود سلامتی در کارمندان و رضایت مدیران از نظر اقتصادی می گردد.


مطالعات موردی

دفتر جدید بانک سانتاندر، سائو پائولو، برزیل


 

بانک سانتاندر برای شعب خود در برزیل، که شامل پنج شعبه و یک دیتا سنتر با مجموع 3000 کارمند بود، به اکتیوتک مراجعه کرد. مدیران بانک با تشخیص ناکافی بودن سیستم فیلترینگ سنتی به دنبال تکنولوژی جدیدی برای کنترل بوهای نامطبوع، نگاه داشتن میزان میکروارگانیسم ها در سطح پایین، کاهش میزان غیبت کارمندان و بهبود و افزایش بهره وری بودند. کارشناسان اکتیوتک با همکاری نزدیک با این بانک در تمامی مراحل در پروژه عظیم سیستم مدیریت کیفیت هوای داخلی، تکنولوژی RCI را مطابق با اهدافشان به ترتیب زیر نصب کردند:

400 دستگاه Induct در سیستم تهویه هوای ساختمان و 40 دستگاه AP50 برای سرویس های بهداشتی و 10 دستگاه AP3000 برای رستوران ها نصب گردید. یکی از نکات مهم و با اهمیت این سیستم مشخصه های آن در سازگاری با محیط زیست بود. همچنین دستگاه های این بانک با هدف تطبیق با استانداردهای Green Building Council که نظارت بر کیفیت هوای داخلی ساختمان ها در زمان ساخت دارد، مورد استفاده قرار گرفت.

نتایج: تمامی نیازهای مشتری اعم از کنترل بوهای نامطبوع و کاهش میزان CFU (واحد شکل گیری کلونی میکروبی) و نگهداری آن ها به میزان پایین در محیط های مختلف کاری برآورده گردید. همچنین اکتیوتک عضو گروهی بود که در برزیل برنده جایزه SMACNA (انجمن ملی پیمانکاران) برای پیشرفته ترین سیستم HVAC گردید.

شرکت ترک تلکام، استانبول، ترکیه

گروه ترک تلکام، شرکت برجسته و پیشرو در تکنولوژی ارتباطات و مخابرات ترکیه دارای 13 میلیون خط ثابت، 7 میلیون پهنای باند و 16 میلیون مشترک تلفن همراه است. این شرکت به دنبال کاهش میزان غیبت کارکنان تا 5 درصد و همچنین بهبود کیفیت هوا در محیط مرکز تماس خود بود. نمایندگی شرکت اکتیوتک در ترکیه اقدام به نصب محصولات Induct در سیستم تهویه هوای این شرکت در یک زمان بی سابقه (کمتر از یک روز) برای جلوگیری از هرگونه توقف کاری در این مرکز نمود. برای دو طبقه از این ساختمان 16 دستگاه Induct 10000، یک دستگاه Induct 2000، و یک دستگاه Induct 750 نصب گردید (در هر طبقه). مساحت هر طبقه 4200 متر مربع با سقفی به ارتفاع 2.9 متر می باشد. در هر طبقه 700 کارمند مشغول بکار می باشند.

نتایج: بوهای نامطبوع محیطی به حداقل رسیده و غیبت کارکنان تا 30 درصد کاهش پیدا کرد. مزایای دیگر شامل کاهش ذرات بود که باعث بهبود کیفیت هوا و در نتیجه موجب آسایش کارکنان گردید. علائم سنرم بیماری ساختمانی (سردرد، سرگیجه، عدم تمرکز و غیره) به میزان چشگیری کاهش یافت.

بانک BBVA، شبکه شعب ملی، اسپانیا

 

BBVA یکی از بانک های پیشرو در اسپانیا، درصدد بود تا هوای تازه و پاکسازی شده را با استفاده از راهکارهای طبیعی و عدم استفاده از پاک کننده های شیمیایی و خوشبو کننده هایی که باعث ایجاد آلرژی و VOCهای مضر می شوند، در داخل شعب برای کارکنان و مشتریانش ایجاد نماید. این یک مثال بسیار خوب است برای استفاده از دستگاه های قابل حمل در محیط های کاری کوچک که دسترسی مستقیم به خیابان دارند و ورود آلودگی بصورت ثابت و مکرر صورت می گیرد. در قرارداد بلند مدتی که با این بانک عقد شد، مقرر گردید تا 5000 دستگاه  AP3000 در برنامه ای مشخص تا سال 2016 در شعب این بانک نصب گردد.

نتایج: راهکار استفاده از دستگاه های قابل حمل (بجای نصب دستگاه ها در داکت های موجود) بخاطر هزینه پایین و مقرون به صرفه بودن آن مورد استقبال مدیران قرار گرفت. بوهای نا مطبوع تماماً از بین رفته و یا به شدت از میزان آن کاسته شده است، قارچ ها و کپک ها کاملاً نابوده شده اند و میزان غیبت کارکنان نیز کاهش یافته است.

 

 

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg