Phone: +(98) 21-86092055       Email: ivaz@activtek.ir 

بهداشت و درمان

 

 پاتوژن ­های موجود در هوا و سطوح، خطر بزرگی در حوزه بهداشت و درمان محسوب می ­شوند. در صورت عدم رعایت صحیح اصول بهداشتی، باکتری ­ها، ویروس ­ها و قارچ­ های خطرناکی که به سادگی قابل تشخیص نیستند، می ­توانند برای بیماران آسیب پذیر تاثیرات مخربی داشته باشند. بوهای نامطبوع نیز چالش دیگری در این حوزه به حساب می آیند. سیستم های تهویه هوای موجود در بیمارستان ­ها، کلینیک ­های سلامت، آسایشگاه­ ها و آمبولانس ­ها در ضد عفونی کردن فعالانه­ هوا و پاتوژن­ ها با شکست مواجه شده­ اند. گندزدایی و سترون سازی نیز، حتی درصورت انجام دقیق و درست، هزینه­ های زیادی را متوجه بخش درمان­ می ­کنند. اکتیوتک تکنولوژی انقلابی است که به منظور استفاده در ماموریت های فضایی توسعه داده شده است و قادر به برطرف کردن تمامی این مشکلات با استفاده از فرآیندهای طبیعی می­ باشد.

بهبود عملکرد سیستم­های تصفیه هوای موجود

پاکسازی و بهداشتی کردن مداوم محیط به منظور حمایت از بیماران

اکاهش هزینه های بالای استفاده از مواد پاک کننده شیمیایی

تقویت امنیت زیست محیطی و کاهش خطرات عفونی

از بین بردن حداکثر 99.99 درصد از پاتوژن های موجود در هوا و سطوح

ضدعفونی کردن میکروب­های پنهان و از بین بردن بوهای نامطبوع


اعتبار صنعت بهداشت در گرو کنترل خطرات عفونی ثانویه

بسیاری از مشکلات زیست محیطی حوزه بهداشت و درمان بیش از آنکه نتیجه مستقیم فعالیت های درمانی باشند، ناشی از باکتری های موجود در داخل خود محیط است. علیرغم تلاش و دقت عمل یک تشکیلات در ضدعفونی کردن سطوح و فیلتر کردن هوا، باز هم میکروب های جدید بصورت روزانه راه خود را به محیط، نه تنها از طریق انتشار در هوا، بلکه با پنهان شدن در شکاف ­های دیوار و یا حتی سیستم های تهویه، باز می­ کنند.

امروزه عفونت های بیمارستانی (HAI) از بزرگترین معضلات این حوزه است. تقریبا 5 تا 10 درصد بیماران پذیرفته شده به بیمارستان دچار یک نوع عفونت می­ شوند. این عفونت ­ها منجر به افزایش ناخوشی، مرگ و میر و همچنین افزایش هزینه و طول مدت بستری بیماران در بیمارستان­ ها می ­شود. طول مدت بستری از 10 تا 30 روز افزایش می ­یابد، درحالیکه در کشورهایی که سرانه­ تخت بستری کافی نیست، ممکن است بیماران نیازمند دیگری، به دلیل خالی نبودن تخت بیمارستانی جان بسپارند.

سیستم های سنتی هپا، تنها هوا را تصفیه کرده و آلودگی های روی سطوح را از بین نمی ­برند. بنابراین، بیمارستان ها با هزینه های بالای استفاده از مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن سطوح روبرو هستند که در برخی موارد به منظور انجام عملیات میکروب زدایی، حتی تخلیه­ موقت یک بخش ضروری می گردد.

مشکل حل شد

تکنولوژی RCI به طرز شگفت انگیزی نقایص سیستم­های HVAC کنونی را برطرف کرده و بصورت فعالانه و شبانه روزی پاتوژن های موجود در هوا و سطوح را تصفیه می­ کند. اکتیوتک، مستقل و بی صدا، با استفاده از حداکثر پنج فرآیند طبیعی بصورت مداوم شرایط هوای بیرونی را به شیوه ای پایدار و ایمن بازسازی می­ کند. سیستم RCI توانایی حیرت انگیز خود را در کاهش غلظت میکروارگانیسم های موجود بر روی سطوحِ با دسترسی دشوار و همچنین فضاهایی مانند حمام و دستشویی که میزان رشد باکتری در آنها بالاست، اثبات کرده است. این تکنولوژی با بکارگیری دو نوع یونیزاسیون، و همچنین استفاده از اشعه فرابنفش و یک کاتالیزور به منظور تولید اکسید کننده های سازگار با محیط زیست، به این مهم دست می ­یابد. اما برخلاف سیستم های سنتی تصفیه هوا (که از فیلتر استفاده می کنند)، تکنولوژی RCI یک سیستم فعال است، بدین معنا که تمامی شکاف ها و شیارهای موجود در وسایل از قبیل تجهیزات پیشرفته پزشکی، پرده ها و تخت خواب ها را بدون استفاده از مواد شیمیایی خطرناک پاک سازی می کند. باکتری، ویروس، و اسپورهای قارچی خطرناک موجود در هوا و سطوح (نوروویروس، MRSA، ای کولای، استرپتوکوکوس، و...) از بین رفته و کنترل عفونی به بالاترین سطح خود می رسد.


مطالعات موردی

بیمارستان FREMAP، اتاق های عمل، شهر مادرید، اسپانیا


 

بیمارستان Fremap، یک مرکز درمانی عمومی موفق متعلق به گروه بیمه خصوصی MAPRE، مجهز به 124 تخت در یک فضای 4000 متر مربعی می ­باشد که تمرکز آنها بر کیفیت خدمات و استفاده از آخرین نوآوری های تکنولوژی است. مدیران بیمارستان قصد داشتند تا کیفیت هوا را در فضاهای درمانی بحرانی بهبود بخشیده و بدون استفاده از ضد عفونی کننده­ های شیمیایی بطور مداوم غلظت میکروارگانیسم های موجود بر روی سطوح را زیر 50 CFU نگه دارند. اکتیوتک تکنولوژی Induct خود را درون مجاری تخلیه کانال های گرمایشی/تهویه سیستم پیشرفته TROX موجود در بیمارستان نصب کرد: شش دستگاه Induct 5000 در اتاق عمل و یک دستگاه Induct 10000 در اتاق توانبخشی.

نتایج: غلظت میکرو باکتری ها تا زیر 50 CFU کاهش یافت و باعث افزایش آسایش، راحتی و ایمنی هوا برای بیماران، ملاقات کنندگان و کارکنان گردید. VOCها کمتراز میزان استاندارد مقرر نگه داشته شد. بعلاوه تکنولوژی RCI از طریق افزایش 60 تا 90 درصدی اندازه ذرات معلق (با انباشته کردن تدریجی آنها بر یکدیگر)، ظرفیت و بهره وری فیلتراسیون سیستم های سنتی را افزود. این مثال یک نمونه عملی بارز از موفقیت شگرف اکتیوتک در کمک به کاهش هزینه های انرژی و عملیاتی می ­باشد.

بیمارستان de La Paz، شهر مادرید، اسپانیا

یکی از بزرگترین و مهمترین بیمارستان های عمومی در اسپانیا، در نظر داشت تا میزان میکروارگانیسم ها و ذرات معلق درون ساختمان های خود را در واکنش به تهدید رشد پیوسته میکروب­های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک (سوپرباگ­ ها) کاهش دهد. این امر به ویژه در بخش نوزادان اهمیت به مراتب بیشتری داشت. واحد های مستقل اکتیوتک و سلول های غشائی Induct در قسمت­ های مختلف بخش زایمان نصب گردید.

نتایج: بار دیگر تکنولوژی RCI نه تنها موفق به ضد عفونی کردن مداوم سطوح و محیط بصورت فعال و کاهش خطرات زیست محیطی گردید، بلکه سبب بهبود کارایی و عملکرد فیلترهای هپای سنتی از طریق افزایش اندازه متوسط ذرات معلق شد. موفقیت همه جانبه ای که مزایای موثر اقتصادی و بهداشتی را برای بیماران و کارکنان به ارمغان آورد.

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg